Menu

Letnie problemy z autem - jak im zapobiegać

Letnie problemy z autem - jak im zapobiegać

Lato za nami, ale warto przypomnieć sobie z jakimi usterkami mogliśmy się spotkać podczas eksploatacji auta w tym okresie, by unikać ich za rok.

Oto kilka przykładów:

1. Przegrzanie silnika - bardzo często właśnie latem w upalne dni jest usterka układu chłodzenia silnika, dzieje sie tak dlatego, że w takich warunkach silnik jest bardziej wysilony i potrzebuje odpowiedniej temperatury. Dlatego pamiętajmy o kontrolowaniu stanu płynu chłodzącego.

2. Zerwanie paska klinowego - pasek alternatora ulega zużyciu, jak każdy inny gumowy element w samochodzie. Najczęstszym objawem jego złej pracy jest pisk . Uszkodzony pasek może unieruchomić pojazd, dlatego gdy mechanik stwierdzi ze wymaga wymiany warto skontrolować i wykonać te czynność przed wyjazdem.

3. Problemy z akumulatorem - najczęstsza przyczyna kłopotów to przede wszystkim całkowite lub częściowe jego rozładowanie. Niekiedy problemy mogą wynikać z zanieczyszczonych lub zardzewiałych zacisków bądź niskiego poziomu elektrolitów.

4. Zatarcie silnika - najczęstszym powodem zatarcia silnika jest brak kontroli jego stanu. Niski stan oleju zwiększa tarcie między poszczególnymi elementami jednostki napędowej co skutkuje zatarciem i unieruchomieniem silnika. Innym powodem zatarcia silnika jest przeciąganie interwału wymiany oleju

5. Nie równa praca silnika, brak mocy - Powodem tych objawów może być zaniedbanie okresu wymiany filtrów powietrza jak i paliwa. O ile filtr powietrza możemy spróbować wymienić sami o tyle z filtrem paliwa radzimy udać się do warsztatu gdzie wyspecjalizowany mechanik będzie wiedział jak się za to zabrać

6. Usterki skrzyni biegów - do uszkodzenia skrzyni biegów może dojść na skutek wycieku oleju spowodowanego niesprawnością elementów uszczelniających. Doprowadza to do zbyt niskiego poziomu oleju, czego efektem zwykle jest zatarcie skrzyni. Niekiedy awarie mogą dotyczyć uszkodzeń mechanicznych, powstających podczas jazdy (np. uderzenie kamieniem). Niekiedy koniecznością są wyłącznie drobne naprawy (uzupełnienie poziomu oleju, wymiana uszczelek).

Najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie powyższych usterek i ewentualnych kosztów ściągania auta z trasy jest wcześniejsza wizyta w profesjonalnym warsztacie, serwisie samochodowym, gdzie doświadczeni mechanicy przejrzą nam kompleksowo całe auto